Jak się zmierzyć aby właściwie dopasować stanik?

Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z tabelami rozmiarów staników to lepiej najpierw skorzystać z darmowej usługi brafitterki w salonie oferującym profesjonalny dobór bielizny, aby dowiedzieć się jakie czynności po kolei wykonać i nauczyć się ich. Wówczas dobór kolejnych staników będzie już łatwiejszy i będziesz wiedziała „z czym to się je”.

Aby pomierzyć się wykonaj następujące kroki:

– zaopatrz się w miarę krawiecką, najlepiej dłuższą niż 100 cm

– zmierz swój obwód pod biustem w następujący sposób:

  • miarę krawiecką ułóż płasko na ciele, maksymalnie wysoko pod biustem, tak aby przechodziła ona przez plecy dokładnie na tej samej wysokości co pod biustem,
  • wypuść powietrze, maksymalny wydech i odczytaj pomiar (np. 78 cm)

– zmierz swój obwód w biuście w następujący sposób:

  • ten pomiar najlepiej wykonać w pozycji mocno pochylonej do przodu
  • miarę krawiecką ułóż płasko na ciele, tak aby przechodziła przez środek piersi i jednocześnie była dokładnie na tej samej wysokości na plecach,
  • ten pomiar dokonujemy luźno, miarka nie może ściskać piersi, jeżeli masz mocno sterczące brodawki sutkowe to ich nie wliczaj do pomiaru, zmierz  się lekko nad lub pod nimi,
  • następnie odczytujemy pomiar (np. 98,5 cm).

Jak interpretujemy wynik pomiarów?

Aby oszacować szerokość stanika pod biustem od wartości odczytanej z miary krawieckiej standardowo odejmujemy 5 cm i wartość otrzymaną najczęściej zaokrąglamy w dół. Materiały z jakich wykonane są staniki są elastyczne i ich zadaniem jest się dopasować do naszego ciała. Ale jednocześnie różne materiały mają różną rozciągliwość, dlatego twój rozmiar obwodu stanika w różnych firmach i modelach może wahać się o jeden rozmiar w górę i w dół.

Z naszego przykładu wynika: odczytany pomiar obwodu to 78 cm – 5 cm = 73 cm, po zaokrągleniu w dół rozmiar odpowiedni to 70 cm.

Uwaga! Niemniej jednak tu znów pojawia się aspekt budowy ciała.

Jeżeli jesteś osobą umięśnioną, wysportowaną, o szerokich kościach i na plecach na wysokości obwodu stanika nie posiadasz zbyt wiele albo wcale tkanki tłuszczowej to być może dla Ciebie komfortowym obwodem będzie 75. Musisz to ocenić podczas przymiarki stanika.

Jeżeli jesteś osobą drobną lub zauważasz u siebie występowanie tkanki tłuszczowej na bokach i placach, twoje ciało jest dość elastyczne, ściśliwe i miękkie to będziesz potrzebować stanika z ciaśniejszym obwodem. Za luźny obwód będzie „pracował” na tkance tłuszczowej i przesuwał się na niej ku górze.

Nie dobieramy także obwodu zbyt ciasnego, takiego, który zbyt mocno nas ściska, powoduje to zaczerwienienia na skórze już podczas przymiarki, taki stanik w dalszym noszeniu będzie powodował otarcia.

Aby określić swój rozmiar miseczki (zgodnie z uwagami poniżej) znajdź w tabeli rozmiarów wartość odpowiadającą szerokości twojego obwodu w biuście (np. 98,5 cm) dla swojego obwodu (np. 70).

Uwaga!

Wynik jaki otrzymałyśmy jest najczęściej wypadkową naszej budowy i kształtu piersi. Dlatego należy jeszcze uwzględnić aspekty kształtu piersi:

  • jeżeli Twój biust w pozycji pochylonej, z tułowiem równoległym do podłogi, ma kształt przypominający literki UU lub OO to może się okazać, że potrzebujesz rozmiaru miseczki o jeden lub dwa rozmiary większej niż pokazuje tabelka, gdyż Twój biust jest pełny i jędrny i nie da się go „upchnąć” w rozmiar miseczek wynikający z tabeli,
  • jeżeli Twój biust w pozycji pochylonej z tułowiem równoległym do podłogi, ma kształt przypominający literki VV lub 00 to może się okazać, że potrzebujesz rozmiaru miseczki o jeden lub dwa rozmiary mniejszej niż pokazuje tabelka, gdyż Twój biust jest elastyczny i zdolny do większej „kompresji”. Najczęściej taki kształt biustu mają Panie po znacznej utracie masy ciała, karmieniu piersią lub z wiekiem.

Jak czytać tabele rozmiarów?

Z tabeli rozmiarów staników odczytujemy symbol jakim oznaczono naszą miseczkę u danego producenta, wg stosowanej u niego skali, po wcześniejszym zdiagnozowaniu swojego obwodu pod biustem wg instrukcji zamieszczonej w akapicie powyżej, oraz po zmierzeniu i oszacowaniu swojego obwodu w biuście.

W tabeli rozmiarów szukamy wartości obwodu (kolumna po lewej) jaki byłby dla nas dobry (np. 70), następnie przemieszczając się w prawo szukamy wartości, lub przedziału wartości jaki pokrywa się z naszymi pomiarami obwodu w biuście. Zatrzymujemy się w komórce z właściwą wartością i powyżej w pierwszym wierszu tabeli odczytujemy nazwę „literki” alfabetu jaką dany producent oznaczył nasz rozmiar (np. F).

Inny sposób odczytu wartości właściwego rozmiaru z tabeli to taki gdy już wiemy, że u jednego producenta posiadamy jakiś rozmiar (np 70 F) i wiemy, że jest to producent np. brytyjski, a chcemy zakupić stanik innego producenta np. polskiego. Wówczas, w tabeli rozmiarów brytyjskiego producenta sprawdzamy jaka wartość liczbowa odpowiada naszemu rozmiarowi np. 70F, czyli jaka liczba znajduje się na przecięciu obwodu pod biustem 70 i miseczki F. Jest to wartość 96,5 cm (czyli tyle wynosi nasz obwód w biuście). Tej wartości dla tego samego obwodu poszukujemy w tabeli rozmiarów producenta, którego stanik chcemy zakupić np. firmy Corin. U tego producenta zastosowano przedziały wartości dla wielkości obwodu biustu. Brytyjskiemu 70 F odpowiada „Corinowy” 70 G lub H. G to przedział wielkości obwodu w biuście 94-96 cm, a H to przedział 96-98 cm. Najskuteczniejszym sposobem weryfikacji właściwego rozmiaru jest przymierzenie staników w obu rozmiarach i ocena jego wielkości i komfortu.

Tabele rozmiarów staników w różnych firmach znajdziecie Państwo pod tym linkiem.